Obszary badawcze
Począwszy od 2004 roku Zakład Europeistyki bada procesy integracji w Europie, uwzględniając jednocześnie szerszy kontekst globalizacji i wyłaniającego się wielobiegunowego ładu światowego. Badania koncentrują się na początkach i rozwoju Unii Europejskiej oraz na relacjach polsko-unijnych.
W latach 2012-2016 badania były prowadzone w ramach 2 głównych projektów: 1) Perspektywy Unii Europejskiej w wielobiegunowym świecie; 2) Euroregiony.
W latach 2017-2020 realizujemy 3 projekty: 1) Integracja i dezintegracja w Europie w XXI wieku; 2) Zróżnicowana integracja w Unii Europejskiej; 3) Małe państwa i terytoria specjalne Unii Europejskiej wobec napływu migrantów.
Nasze badania mają charakter interdyscyplinarny i wielowymiarowy, teoretyczny i empiryczny. Stosujemy wiele paradygmatów, teorii i podejść badawczych, w tym strukturalny realizm, liberalizm, konstruktywizm, teorię cyklów hegemonicznych, racjonalnego wyboru oraz geopolityki. Stosujemy analizę historyczną i statystyczną, a także kładziemy nacisk na badania porównawcze.
Celem naszych badań jest analiza współczesnych zjawisk i procesów towarzyszących integracji europejskiej i ich wpływ na Unię Europejską – kluczowego aktora na arenie międzynarodowej. Ponadto, poszukujemy prawidłowości rządzących integracją i dezintegracją w Europie, starając się sformułować nowe podejścia teoretyczne, niezbędne do dalszych badań nad UE w XXI wieku. Wreszcie, wyniki badań prowadzonych przez Zakład mają służyć celom praktycznym, zwłaszcza polskiej polityce zagranicznej.