Konferencja Pipesowska

Tytuł Projektu: „Konferencja Pipesowska”.Logo projektu

Typ projektu: Doskonała nauka II – Wsparcie konferencji naukowych – MNiSW

Nr rejestracyjny: KONF/SP/0268/2024/02

Kwota dofinansowania: 116 600,00 PLN

Czas realizacji: 2024-2026

 

Głównym celem konferencji jest kontynuacja tworzenia platformy stymulującej i promującej nowoczesne badania sowietologiczne i nad tzw. obszarem postsowieckim.
Planowane wydarzenie ma za zadanie umożliwić umiędzynarodowienie prowadzonych badań sowietologicznych przez polskich badaczy oraz stać się miejscem spotkania i wymiany idei z osobami z zagranicy.

Jednym z dwóch celów projektu jest umiędzynarodowienie prowadzonych badań sowietologicznych i nad tzw. obszarem postsowieckim (traktowanym jako kategoria historyczna), prowadzonych zarówno przez podmiot wnioskujący, jak i przedstawicieli innych ośrodków. Ten cel jest w znacznym stopniu uwarunkowany odbiorem społecznym nauki wschodoznawstwa w Polsce. Wynika to z faktu, że tzw. obszar postsowiecki, a szczególnie Ukraina, jak żadna inna przestrzeń, wzbudza w Polsce wyjątkowo silne emocje i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem opinii publicznej (świadczy o tym chociażby reakcja społeczeństwa na wojnę w Czeczenii w latach 90. XX w., wojnę w Gruzji w sierpniu 2008 r., czy też aneksję Krymu w 2014 roku). Dodatkowo od lutego 2022 r. uwaga polskiego państwa i społeczeństwa zwrócona jest na Ukrainę (ofiarę pełnoskalowej agresji Rosji). Współcześnie więc zauważalne jest znaczne zapotrzebowanie społeczne na rzetelną wiedzę dotyczącą tego regionu świata.

Organizacja konferencji ma również pozwolić na dalsze wzmocnienie Wnioskodawcy jako najlepszego polskiego ośrodka zajmującego się badaniami sowietologicznymi i tzw. obszaru postsowieckiego. Międzynarodowe wydarzenie pośrednio będzie korzystnie oddziaływać na wizerunek Polski jako silnego centrum naukowego zajmującego się badaniami wschodoznawczymi.
Podstawowym efektem konferencji będzie upowszechnienie wyników badań zarówno przez wydanie eksperckiej publikacji w wysokopunktowanym wydawnictwie zagranicznym, jak i za pomocą mediów społecznościowych i filmów.

Ważnym efektem będzie też stymulowanie i promowanie nowoczesnych badań sowietologicznych i nad tzw. obszarem postsowieckim. Istotne jest również propagowanie spuścizny naukowej Richarda Pipesa oraz szerokiego grona pochodzących z Europy Środkowej i Wschodniej sowietologów i badaczy Eurazji, realizujących swoje badania w ośrodkach zachodnich.
Celem i efektem zarazem będzie popularyzacja działalności Laboratorium i spuścizny prof. Richarda Pipesa na skalę międzynarodową, a poprzez położenie nacisku na fakt posiadania przez Wnioskodawcę kilkutysięcznego księgozbioru tego naukowca, budowanie pozytywnego wizerunku Instytutu jako podmiotu zaangażowanego społecznie w propagowanie wiedzy i różnych aspektów funkcjonowania Związku Sowieckiego i współczesnych procesów na obszarze postsowieckim.