Obszary badawcze
Badania prowadzone przez Zakład koncentrują się na analizie kluczowych globalnych trendów, wyzwań i sposobów zarządzania nimi, w szczególności w ramach organizacji międzynarodowych. Zmiany w zakresie globalnych powiązań gospodarczych oraz kryzys (zmierzch) liberalnego ładu międzynarodowego tworzą potrzebę pogłębionych badań porównawczych nad transformacją multilateralizmu, globalnych i regionalnych organizacji międzynarodowych oraz polityki mocarstw wobec nich. W tym kontekście niezbędna jest refleksja nad transformacją państw w obliczu wyzwań wewnętrznych i zewnętrznych, zwłaszcza związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, zmianami klimatycznymi, w tym dostępem do wody, czy migracjami. Członkami Zakładu są naukowcy prowadzący badania nad Unią Europejską, NATO, ONZ, integracją regionalną i współpracą transgraniczną w Azji Wschodniej i Azji Południowej, jak również na temat uwarunkowań wewnętrznych w takich państwach jak Chiny, Francja, Indie, Indonezja, Mongolia, Niemcy, Polska, USA czy Wielka Brytania.
Zakład prowadzi seminarium naukowe, poświęcone nowym podejściom teoretycznym i metodologicznym w stosunkach międzynarodowych oraz ich empirycznym zastosowaniom.
Pracownicy Zakładu aktywnie kształtują polską debatę publiczną dotyczącą spraw międzynarodowych, m.in. poprzez organizację debat eksperckich we współpracy z Ośrodkiem Badań Azji Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej.